Vycházka k lesnímu jezírku

2.2. 2022

Zima přináší dětem mnoho radostí – od pozorování prvních vloček až po dovádění na sněhu. Když začne mrznout, jsou klouzačky pro děti zdrojem dalšího veselí a zábavy. V naší mateřské škole jsme převážnou část pobytu venku na zahradě, kde využíváme přírodní kopec k bobování a sáňkování, tvoříme ze sněhu koule a sněhuláky, poznáváme vlastnosti sněhu, jeho tání a proměny a také to, že může studit za krkem. Sníh nám také odkrývá tajemství, kdo se na naší zahradě procházel – pozorujeme stopy kočky, ptáčků nebo své vlastní. Celoročně děti velmi přitahuje naše jezírko, kde pozorují rybičky a rostliny, hrají si na rybáře a také ho čistí od listí. Když nám letos v zimě zamrzlo, byla to pro děti velká událost. Poznaly proměnu vody v led. Chtěli jsme s dětmi pozorovat, jakou práci udělal mráz v přírodě a tak jsme se teple oblékli a vypravili se na procházku k lesnímu jezírku. Cestou jsme pozorovali potok a poznali jsme, že tekoucí voda se mrazu jen tak lehce nedá, byly zamrzlé jen jeho okraje. Na louce jsme si užívali volného pohybu a pozorovali okolí lesa. I ty nejmenší děti zvládly dojít k jezírku přes všechny překážky – krtince, kterých bylo opravdu hodně. Jezírko i jeho okolí jsme si pečlivě prohlédli – bylo zamrzlé a příroda kolem něj spala. Žádné zvířátko z lesa jsme nezahlédli, ale překvapivě jsme uviděli koníčka, který se na nás zvědavě díval z ohrady. Děti si ho chvíli prohlížely, povídali jsme si o tom, co všechno v zimě potřebuje, zazpívali jsme mu píseň Já mám koně a tajnou lesní cestou jsme se vrátili zpět unavení, ale plní zážitků.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.