Ikona

Vynášení zimy a vítání jara

29.3. 2023

Vynášení zimy a vítání jara.

„ Neseme Mařenu, pěkně přistrojenu, hej nám hej, hej nám hej. A kdo ju přistojil, Sedlické děvušky, hej nám hej, hej nám hej.“

Celý týden jsme si povídali o lidových zvycích vynášení smrti a vítání jara. Konečně se jaro začalo pobouzet a společně s ním i naše nadšení a energie tvoření. Vyráběli jsme si Moreny – velké i malé z dřívek slámy a oblékli je do šatů. Zpívali jsme písně, básně a říkadla o jaru. Příroda začíná kvést – sněženky, bledule, sedmikrásky a voňavé fialky jsme objevovali nejenom na naší zahradě, ale také v sousedních zahradách. Cítili jsme sílu prvních paprsků. V pátek jsme se pak vydali na cestu k potoku. Cestou jsme si zpívali a vítali jaro. „ Morenu nesem, s velikým nosem, do vody ji dáme, jaro přivítáme“. Morenu jsme poslali po vodě a už se těšíme na Velikonoce – malování kraslic, pletení pomlázek, jarní tvoření, pečení perníčků a jiných dobrot, ale nejvíce snad na „ Zajíčkovy úkoly „ a hledání vajíček – „ Veselé Velikonoce“.


Partneři Partneři Partneři Partneři Partneři Partneři Partneři

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁNÍ

Partneři Partneři Partneři Partneři Partneři Partneři Partneři